Small Business Awards Finalists

ADVOCATE AWARD

  • Atlanta Small Business Network
  • Atlanta Tech Park
  • Business RadioX – Gwinnett
  • Community Action Network Initiatives
  • Cornerstone Coworking
  • Georgians First Commission
  • Gwinnett County
  • SCORE North Metro Atlanta
  • The Suite Spot in Sugar Hill
  • University of Georgia Small Business Development Center – Gwinnett Office

COMMUNITY CONTRIBUTOR AWARD

  • Aurora Theatre
  • Care4All Children Services
  • Creative Enterprises
  • Gwinnett Ballet Theatre
  • Home of Hope at Gwinnett Children’s Shelter
  • Hope Clinic
  • Partnership Against Domestic Violence
  • Perimeter Cares
  • StreetWise
  • The Path Project

CULTURE CREATOR AWARD

  • Aaron Overhead Doors Atlanta
  • Accent Creative Group
  • AdEdge Water Technologies
  • Camp Bow Wow
  • East2West Media Group
  • Marbury Creative Group
  • Mighty 8th Media
  • Rock, Paper, Scissors
  • Rocket IT
  • Sluss + Padgett

EMERGING ENTREPRENUER

  • Aly Hussaini – Eventeny
  • Berthine Crèvecoeur West – Westbridge Solutions
  • Bianca Stephens – B.T. Elite Healthcare Consulting Group
  • Gabrielle Mills – Sourced.
  • Heather Lacy – HNL Cleaning
  • Kate Awtrey – Gwinnett Event Photography
  • Lauren Swanson – Big Ass Balloons
  • Naveed Tharwani – Gwinnett Drugs
  • Seth Seagraves – Halski Systems
  • Stephanie Peace – Organized Chick

FOUNDER AWARD

  • Bill Russell – Russell Landscape Group
  • Damon Davis – Legacy Worldwide/Davis Media
  • Dean Collins – Axis Companies
  • Eric Young – Reeves Young
  • Matt Hyatt – Rocket IT
  • Michael Smith – Savvy Vending
  • Nick Economos – Eagle Rock Distributing Company
  • Rich Cavagnaro – AdEdge Water Technologies
  • Sid Theus – American Painting & Renovations
  • Tommy Sharp – ThermaCote

LAUNCH AWARD

  • 1st Choice Real Estate Professionals
  • Anytime Fitness Buford
  • CARE4MYNAILS
  • Flipping the Script
  • InFocus Entertainment
  • Inspired Branding Solutions
  • Joy Co-working
  • Powertrain Personal Fitness
  • Refresh Chiropractic
  • Spool School

MINORITY-OWNED/WOMEN-OWNED SMALL BUSINESS AWARD

  • Cachet Corporate Gift Services
  • Celeste Giordano Consulting
  • Champions Integrated Facilities Management
  • CIC Floors
  • Condor Tour & Travel
  • Daddy O’Brien’s Irish Ice Cream Pub & Sandwich Shop
  • Eastern Data
  • JMJ Speech & Language Solutions
  • Lawrenceville-Suwanee School of Music
  • Tours Limited

SMALL BUSINESS AWARD – 0-5 EMPLOYEES

  • Atlanta Water Store
  • Centsible Accounting Services
  • Clean It Green Solutions
  • Darstinations Travel
  • Holz Creative Group
  • Mike Jones Entertainment & Events
  • Seven Keys Realty
  • Team Ryan Automotive Service Repair
  • Thompson Hypnotherapy
  • WhizLearning Kids

SMALL BUSINESS AWARD – 6-24 EMPLOYEES

  • Dynasty Jewelry & Loan
  • E2E Resources
  • Fox Building Company
  • Grant Shepherd & Associates
  • Kart’s Landscape Service
  • Marbury Creative Group
  • Markert Motor Works
  • The Whitlock Group
  • Tiny Towne
  • Wages & Sons Funeral Home – Gwinnett Chapel

SMALL BUSINESS AWARD – 25+ EMPLOYEES

  • Business Equipment Center – BECA
  • Davis Media
  • Georgia Swarm
  • Halski Systems
  • LeCraw Engineering
  • New Leaf Landscape Services
  • Office Creations
  • Plumbing Distributors
  • Sluss + Padgett
  • SMG Insurance

SUPPORT SYSTEM AWARD

  • Bexley & DeLoach
  • BMac & Associates
  • Books, Taxes & More
  • Business RadioX – Gwinnett
  • Green Financial Resources
  • Hudson Legal
  • Love Financial Services
  • McClain & Company
  • Reno M. Borgognoni, CPA
  • Sandler Training Atlanta by Simon
X